Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт - Суспільне | Новини
Наприкінці червня 2023 року відбудеться прем'єра вистави "Заборонений". Це спільний проєкт Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім.М.Куліша та Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького.
П’єса Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова, створена за романом авторів "Заборонений". В основі сюжету – перебування поета-шістдесятника, дисидента Василя Стуса в радянському таборі.
Як розповіла Суспільному керівниця літературно-драматичної частини херсонського театру Альона Мовчан, ця вистава — історія, в якій переплетено минуле і сучасне.
"Стус боровся та мріяв про вільну і незалежну Україну, за що постійно зазнавав цькувань з боку радянської влади. І сьогодні, коли Росія знову зазіхає на наші землі, боротьба триває – це відчуває на собі кожен регіон, який щодня обстрілюють, який був або залишається окупованим", — говорить Альона.
За її словами, херсонці як ніхто розуміють, за що боровся Стус. Він не міг жити в ярмі, тому свідомо пішов на смерть у табір. Так само і херсонці, ризикуючи собою, йшли на мітинги, адже не хотіли потрапити у російське рабство.
В країні війна і одна з основних її причин – це те, що ми не знаємо своєї історії та своїх героїв.
Стус – один з героїв. Поетове слово звучало на Майдані, лунає в окопах та шпиталях, допомагає нашим захисникам триматися у найтяжчих ситуаціях, йдеться на сторінці у Facebook херсонського театру.
Про меморандум про співпрацю між театрами
За словами директора Театру Корифеїв (м.Кропивницький) Вячеслава Вандрашека, паралельно автори почали знімання нового фільму за цією п'єсою.
"У нас вже є ажіотаж з купівлею квитків на виставу. Коли люди почули про постановку "Забороненого", почали активно купувати квитки. Тому ми вимушені, враховуючи що виставу гратимуть на малій сцені, призупинити продаж з середини червня. Це необхідно для того, щоб на прем'єрі могли бути присутніми представники ЗМІ, керівництво області та гості з Херсона", — сказав В'ячеслав Вандрашек.
Директор кропивницького театру наголосив, що постановка вистави має на меті налагодити співпрацю між двома театрами, а не заробіток. І вже зараз, в рамках підписаного меморандуму між закладами, розпочалось відновлення херсонської вистави "Баба Пріся", де також будуть залучені актори обох театрів.
"Поки що ця вистава буде жити у нашому театрі. Але як тільки буде можливість їхати в Херсон або інші міста, то вона буде жити й далі. Також залучаємо артистів херсонського театру, зокрема, народну артистку України Олену Галл-Савальську та заслуженого артиста України Сергія Михайловського до концертної програми, присвяченої закриттю театрального сезону у нашому театрі. Планів багато, будемо їх втілювати разом", — каже директор театру Корифеїв.
Про сценічне оформлення вистави
Як розповіла художниця-постановниця з Херсона Ольга Мудра, сценічне рішення вистави буде основане на таборових записках Стуса.
"Стус писав щоденники ув‘язнення на вузьких аркушах паперу дуже дрібним почерком. Він згортав їх у маленькі трубочки і ховав. Деякі з цих записок навіть вдалося зберегти. Ідея полягає в тому, що ці маленькі записки ми перенесемо на великі полотна, аби його слова і спогади жили і про них пам’ятали", — розказала Мудра.
За словами Ольги, ці маленькі послання заслуговують великих форматів і мають бути почуті кожним.
"Бо кожен із нас сьогодні Стус. Актори не будуть грати, вони будуть знати про що вони говорять, а режисер не буде уявляти, він бачив все на яву, дивився в очі окупанту і відчував це на своїй шкірі. А я особисто знаю, яка ціна свободи, бо в мене її забрали", — говорить художниця.
Стус таки повернувся до народу і у своїй смерті обернувся до життя, як і заповідав у своїх віршах.
Це вистава про боротьбу, правду, честь та людяність, про минуле і сьогодення яке переплітається. І тільки в наших силах зробити так, щоб наша історія ніколи не повторювалася, а майбутні покоління ніколи не забували яку страшну ціну ми платимо, додала Мудра.
"Стуса називали людиною без шкіри. Він був як оголений нерв і не міг замовчувати правду. Але ми не маємо права не розказати правду про його життя і його вклад в українську культуру", — говорить художниця Ольга Мудра.
Меморандум про співпрацю між театральними колективами підписали керівники театрів у квітні 2023 року. Він дає можливість театрам налагоджувати прямі контакти працівників, обмінюватись досвідом, створювати спільні проєкти, проводити спільні фестивалі, створювати постановку спільних вистав.
Світлана Білоус | Національна суспільна телерадіокомпанія України
Дата публікації: 04.06.2023