П'ять пудів кохання (Чайка)
Антон Чехов
Лірична комедія на 2 дії

 Переклад з російської Катерини Демчук

 

Режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України
та сценографія Євген Курман
Композитор лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка
  заслужений діяч мистецтв України
  Ігор Щербаков
Художник з костюмів Дар'я Ярошенко
Виставу веде Марина Малахатько

 

 

Прем'єра 21 травня  2016 року

Вистава триває 2 год.

 

       Існує така думка, що в історії людства є дві найважливіші п’єси. Одна з них – «Гамлет», інша – «Чайка». Хай наскільки така думка є суперечливою ( бо, все ж, багатство людської духовності,  явлене в різних творах протягом усієї історії,  безмежне), щось в ній є. Цікаво, що «Гамлета» можна знайти в «Чайці»: Трєплєв та Аркадіна цитують сцену Гамлета та Гертруди, пізніше Трєплєв пародійно порівнює Триґоріна з Гамлетом – «слова, слова, слова…»,  сама вистава, влаштована Трєплєвим, подібна до сцени мишоловки з «Гамлета» та  покликана спровокувати глядачів і відкрити їхню сутність, сюжетна побудова Гамлет – Гертруда – Клавдій – Офелія – Гораціо нагадують Трєплєв – Аркадіна – Триґорін – Зарічна – Сорін. «Звихнувся час… О доле зла моя! Чому його направить мушу я?» - запитує Гамлет, і, намагаючись виправити ці викривлення, гине сам, знищуючи все навколо.

         Це все цікаві аналогії, але ми звернулися до «Чайки» не тому. Ми побачили в цій п’єсі дуже глибокі та важливі роздуми Чехова про щастя людини. Коли людина почувається щасливою? Що потрібно людині для щастя? І зовсім окрема тема – в чому щастя митця? У п’єсі зустрічаються два світи: світ, у якому живуть служителі мистецтва, і світ обивателів. І виявляється, що на людське щастя не впливає покликання або рід твоїх занять. Відомий письменник по-справжньому щасливий лише коли рибалить, а генерал на пенсії нещасний, бо за все життя, незважаючи на успішну кар’єру, так і не зробив те, чого прагнув. Поривання митця можуть розбитися об байдужість оточуючого світу, і разом з тим одна яскрава думка може докорінно змінити світогляд окремої людини. Ця п’єса і про складну діалектичну боротьбу між мистецтвом і життям. Життя намагається знищити мистецтво як час красу, а мистецтво відроджуючись, силкується перетворити життя у щось дивовижне, подібне на метаморфозу гусені у метелика.

       Чайка – трагічна пташка. Подумаєш про неї, й одразу уявиться тобі: самотня в небі, летить над водою, немає твердої землі під нею і пронизливо кричить. Здається, так і людина – у найважливіші моменти життя – одна. Але так тільки здається. Бо тим людина і щаслива, коли не самотня.

       Чому «П’ять пудів кохання»? Так охарактеризував свою п’єсу сам Чехов у листі до Суворіна від 21 жовтня 1895 року. І дійсно, погляньте самі: Медведенко кохає Машу, Маша кохає Трєплєва, Трєплєв кохає Ніну, Ніна закохана у Триґоріна, Аркадіна закохана у Триґоріна, Триґорін закоханий у себе, Шамраєв жадає Аркадіну, Поліна жадає Дорна… П’ять пудів кохання, в сучасній системі виміру майже вісімдесят кілограмів. Суто водевільна фабула. Тільки такий геній, як Чехов, здатен з такою тонкою іронією поглянути на життя.

       Тож Чехов на сцені Театру корифеїв. І пам’ятаємо, що «Чайка» - це свята назва для театру як такого.   

 

                                                                                                                                                                                                                          Євген Курман

 

Дійові особи та виконавці:

 

Аркадіна заслужена артистка України
  Галина Романюк
Трєплєв Валерій Ланецький
Сорін  
   
Зарічна Олеся Бушмакіна
Шамраєв Володимир Бідаш
Поліна  Надія Мартовська
Маша  Ірина Ликова
Триґорін заслужений артист України
  Олександр Ярошенко
Дорн Олексій Дорошев
Медведенко Антон Адаменко

 

Фото Павла Волошина